Клімакс - природний етап у житті жінки, перехідний період від репродуктивної фази життя до старості. Проте висока частота і тяжкість симптомів дефіциту статевих гормонів значно знижують якість життя і перетворюють цей період на своєрідну хворобу. Різні за ступенем тяжкості прояви клімактеричного синдрому зустрічаються у 40-60% жінок старше 40 років.

Патогенетичним методом корекції клімактеричних порушень є замісна гормональна терапія (ЗГТ). Екзогенні естрогени, що приймаються в період менопаузи, викликають швидке ослаблення клімактеричних симптомів, знижують ризик серцево-судинних захворювань та остеопорозу. Тим не менш, у більшості європейських країн лише 10-15% жінок у період постменопаузи регулярно застосовують ЗГТ.

До застосування ЗГТ є серйозні протипоказання, такі як:

 • Естрогензалежні злоякісні пухлини (рак ендометрію, рак молочної залози)
 • Гінекологічні кровотечі неясної етіології
 • Нелікована гіперплазія ендометрію
 • Венозна тромбоемболія
 • Вагітність
 • Захворювання печінки
 • Шкірна порфірія
 • Артеріальна тромбоемболія

Альтернативні методи корекції клімактеричних порушень – це методи терапії, що мають подібний до гормональної терапії механізм дії, але не викликають негативних побічних впливів (проліферативну активність у міометрії та ендометрії, молочній залозі, підвищення тромбогенного потенціалу крові).

На сьогодні існує декілька видів альтернативної терапії, і один з них  це застосування натуральних продуктів: фітоестрогенів та фітогормонів.

Історія використання засобів рослинного походження як альтернативи ЗГТ повторюється:

20-ті роки ХХ століття – фітоестрогени та гомеопатичні лікарські засоби

40-ві роки ХХ століття – «чисті» естрогени

70-ті роки ХХ століття – комбінація естрогенів із прогестероном

початок ХХI століття – фітоестрогени та гомеопатичні лікарські засоби, біологічно активні добавки до їжі (які містять фітоестрогени).

Фітоестрогени – це природні речовини, що містяться в рослинах і мають естрогенний та антиестрогенний ефект.

У порівнянні з естрадіолом-17β вони мають більш слабкий ефект. Але фітоестрогени добре засвоюються організмом людини, в 5000 разів краще накопичуються в організмі, ніж естрогени. Щоправда, накопичуються повільно.

Фітоестрогени мають такі властивості:

Незначно підвищують синтез білка, що зв'язує естрогени, що веде до деякого зниження рівнів вільного естродіолу та прогестерону.

Зв'язуючись з естрогенними рецепторами, витісняють естродіол із зв'язку з рецепторами, що може частково пояснювати їхній антипроліферативний ефект.

Інгібують ферменти, що беруть участь у функції рецепторів, що контролюють фактори зростання

Усувають активність вільних радикалів, сприяють зниженню окислення ЛПНП, знижують концентрацію ЛПНП та підвищують концентрацію ЛПВП

Знижують ризик виникнення раку передміхурової залози, молочної залози та товстого кишечника

Вони беруть активну участь в обмінних процесах кісткової тканини.

Стимулюють остеогенез, перешкоджають втраті кальцію організмом.

Знижують метаболічні симптоми – сухість піхви, нетримання сечі, болі у м'язах та суглобах.

Знижують стомлюваність, нормалізують лібідо, покращують настрій.

Особливість фітоестрогену полягає в тому, що він здатний зменшити рівень людського естрогену, якщо він завищений, та збільшувати рівень естрогену, що необхідно під час менопаузи.

Фітоестрогени мають як естрогенну, так і протиестрогенну дію, залежно від концентрації циркулюючих ендогенних естрогенів у крові та чутливості рецепторів естрогену.

Чим вища концентрація фітоестрогенів, тим більше виражений антиестрогенний ефект.

Під час менопаузи, коли рівень естрогену в організмі знижується, фітоестрогени здатні компенсувати втрату, пом'якшуючи симптоми менопаузи.

Хімічна структура фітоестрогенів подібна до структури ендогенних естрогенів, що дозволяє фітоестрогенам зв'язуватися з естрогенними рецепторами і проявляти свою естрогенну активність.

Усі фітоестрогени здатні активізувати специфічні рецептори на мембранах клітин.

Виділяють три основні класи фітоестрогенів:

1. ізофлавони (геністеїн, даїдзеїн, біоканін А, формононетин)

У шлунково-кишковому тракті під дією кишкової флори, ферментів та клітин слизової оболонки ізофлавоноїди піддаються гідролізу та подальшому метаболізму, в результаті чого утворюються сполуки з естрогенною активністю: формононетин, дейдзеїн, геністейн, біоканін-А та ін. (З глікозів).

Саме ці сполуки схожі за структурою з естрогенами.

У зв'язку з тим, що хімічна будова цих сполук має структурну схожість з 17- β - естрадіолом, вони можуть зв'язуватися з рецепторами естрогену - рецептори естрогену β (РЕ- β ) та рецептори естрогену α (РЕ- α ). Причому, дані фітоестрогени демонструють найбільшу спорідненість до зв'язування з РЕ-, ніж з РЕ-α, відповідно, вони є потужними агоністами РЕ-β і слабкими агоністами РЕ-α.

Тому позитивний естрогенний ефект виявляється головним чином на тканині, де спочатку кількісно переважають РЕ-β, такі як кісткова та серцево-судинна системи.

Ізофлавони присутні майже виключно в бобових – соя, квасоля, конюшина червона, солодка, сочевиця. Крім того, вони присутні у винограді (червоне вино), хмелі.

2. Лігнани (ентролактон, ентродіол).

Високою концентрацією лигнанів (рослинні волокна) відрізняються насіння льону, нижчою – цілісні зерна (жито, рис), горіхи та насіння, фрукти (цитрусові, яблука, вишня), овочі (шпинат, морква, броколі, часник, петрушка).

3. куместани (куместрол).

Куместани в невеликій кількості містяться в конюшині червоній, люцерні.

Найбільш яскраві приклади впливу сполук рослинного походження на репродуктивну функцію спочатку відомі з ветеринарної практики.

У 1946 р. в овець Австралії, випас яких відбувався на пасовищах, багатих конюшиною, було описано стан, який назвали конюшинна хвороба і яка характеризовалася порушенням функції яєчників і різким зниженням плодючості аж до безпліддя. Конюшинну хворобу пов'язали з переважанням в їжі тварин конюшини, багатої куместролом та ізофлавоноїдів.

Як виявилося, ізофлавоноїди становлять 5% сухої маси цього виду рослини. Велику кількість куместролу та інших фітоестрогенів, зокрема біоканіна А, виявили також у люцерні.

Пізніше симптоми конюшинної хвороби були описані у великої рогатої худоби, кроликів та деяких видів оленів. Крім того, у самок тварин, що харчувалися багатими ізофлавоноїдами рослинами, відмічено появу (поза вагітністю) ознак лактації; це явище спостерігалося навіть у самців. У баранів, які харчувалися конюшиною, відзначили зниження концентрації сперматозоїдів в еякуляті.

Як вважають, у механізмі описаних розладів основним є порушення рецепції ендогенних естрогенів гормоночутливими клітинами гіпоталамуса внаслідок інтенсивного зв'язування з ними фітоестрогенів.

Що стосується впливу фітоестрогенів на людину, то слід зазначити, що в країнах Азії, де рослинна їжа (і, перш за все продукти з сої) є традиційно переважаючою, розлади, пов'язані з настанням менопаузи (остеопороз, припливи, кардіопатії та ін.), трапляються у значно менш вираженій формі, ніж на Заході.

Доведено, що фітоестрогени мають дуже слабку дію. Їхня біологічна активність у сотні і навіть тисячі разів нижча, ніж у естрадіолу-17β. Тому вегетаріанські страви не можна розглядати як щось, здатне змінити гормональне тло людини або вплинути на її репродуктивну систему. Одним словом, жінкам не загрожує доля овець, котрі об'їлися конюшини.

Фітогормони – це природні речовини, що містяться в рослинах, що не мають естрогенного ефекту, але здатні позитивно впливати на типові симптоми клімактеричних порушень, а також на симптоми передменструального синдрому, альгодисменореї, менорагії та ін.

 Вони значно знижують частоту клімактеричних симптомів, можуть використовуватися для профілактики остеопорозу та раку молочної залози, а також покращують зовнішній вигляд жінки.

Показання до застосування фітогормонів є:

 • протипоказання до ЗГТ
 • клімактеричний синдром легкого та середнього ступеня тяжкості
 • остеопороз (у комплексній терапії)
 • передменструальний синдром
 • онкологічні захворювання статевих органів
 • рак молочної залози

Фітогормони містяться в циміцифузі (клопогоні), сої, діоскореї, прутняку (вітексі священному).

За хімічною структурою фітогормони можуть належати до різних класів сполук.

У клопогоні фітогормони представлені тритерпеновими глікозидами, фітостеринами.

У діоскореї фітогормони представлені стероїдними сапонінами (діосгенін).

У витексі священному – дитерпенами, іридоїдними глікозидами, флавоноїдами.

Цимицифуга – має естрогеноподібну (гормонподібну), антиклімактеричну дію. Має седативну дію, нормалізує функцію вегетативної нервової системи. Сприяє послабленню чи зникненню симптомів нездужання у клімактеричний період. Цимицифуга на відміну від естрадіолу впливає на ендометрій і епітелій піхви.

Крім речовин, що мають естрогеноподібну дію в рослинах, містяться сполуки – стероїдні сапоніни (діоскорея японська), які аналогічні іншому гормону – прогестерону.

Діосгенін – природний попередник прогестерону, що міститься у діоскореї, посилює чутливість рецепторів до прогестерону.

Стероїдні сапоніни діоскореї здатні позитивно впливати на гормональний стан жіночого організму: регулюють менструальний цикл, підтримують тонус жіночих статевих органів, особливо в період клімаксу, служать для профілактики остеопорозу, регулюють менструальний цикл, усувають неприємності (спазми, судоми), пов'язані зі змінами.

Діоскорея сприятливо впливає на жовте тіло та збереження вагітності. Її рекомендують при ранніх токсикозах, для запобігання надмірному виробленню естрогену при ендометріозі.

Стероїдні сапоніни діоскореї здатні пов'язувати холестерин, знижувати артеріальний тиск, нормалізувати сон, покращувати пам'ять, зменшувати головний біль, шум у вухах, стомлюваність, дратівливість, надавати «блиск очам».

Прогестеронова активність також має дитерпени вітексу священного, які стимулюють вироблення лютеїнізуючого гормону, який у свою чергу стимулює вироблення прогестерону. Крім того, дитерпены вітексу мають пролактин-інгібуючу дію.

Тому Вітекс священний позитивно впливає на гормональний баланс жіночого організму, допомагає нормалізувати менструальний цикл, сприяє профілактиці захворювань жіночих репродуктивних органів, зменшує прояви передменструального синдрому та ефективний при деяких видах безпліддя. Вітекс успішно використовується при порушеннях, пов'язаних з менопаузою, а також допомагає регулювати менструальний цикл після застосування протизаплідних засобів.

Історія використання засобів рослинного походження як альтернативи ЗГТ повторюється:

20-ті роки ХХ століття – фітоестрогени та гомеопатичні лікарські засоби

40-ві роки ХХ століття – «чисті» естрогени

70-ті роки ХХ століття – комбінація естрогенів із прогестероном

початок ХХI століття – фітоестрогени та гомеопатичні лікарські засоби, біологічно активні добавки до їжі (які містять фітоестрогени)

Дійсно практикуючі лікарі широко застосовують при клімактеричному синдромі різні продукти, що містять фітоестрогени та фітогормони.

Це і лікарські засоби та БАД (парафармацевтики).

Ці засоби покликані усунути ранні менопаузальні порушення вазомоторні (припливи жару, озноби, підвищена пітливість, головний біль, гіпотонія або гіпертензія, прискорене серцебиття) і емоційно-вегетативні (дратівливість, сонливість, слабкість, занепокоєння, депресія, забудькуватість, неуважність, зниження лібідо).

Від 40 до 60% жінок страждають від припливів жару, підвищеної пітливості, головного болю, гіпотонії або гіпертонії, ознобів та серцебиття. Все це відбувається на тлі дратівливості, сонливості, слабкості, депресії та зниження статевого потягу.

А також пізні обмінні порушення – системний остеопороз, серцево-судинні захворювання (атеросклероз) та ін.